Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3

im. Armii Krajowej w Zamościu

 


Korzystając z pięknej słonecznej pogody klasy 4E i 4M wybrały się na rajd po Roztoczu.  Była to terenowa lekcja historii, geografii i przyrody. Trasa naszego rajdu  to tereny Ordynacji Zamojskiej. Wielkiego niepodzielnego majątku założonego w XVI w przez hetmana Jana Zamojskiego,  było to swoiste państwo w państwie wyłączone  spod ogólnych przepisów prawa ze specjalnym statutem  zatwierdzonym  przez ówczesny sejm. Na terenie ordynacji znajdowały się liczne młyny, cukrownie, gorzelnie , a nawet huta, papiernia i własny zwierzyniec.  Ordynacja została zlikwidowana po II wojnie światowej, ale  ślady jej świetności podziwialiśmy w Klemensowie, Szczebrzeszynie,  Zwierzyńcu ,  Józefowie, Hamernii. W trakcie wycieczki usłyszeliśmy wiele opowieści oraz poznaliśmy miejsca bitew z czasów Powstania Styczniowego oraz II Wojny Światowej ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Zamojskiego 1942-43. 

W wielokulturowym  Szczebrzeszynie zwiedziliśmy  bogatą w symbolikę synagogę i  oraz  cerkiew z pięknymi działającymi na wyobraźnię freskami.   Kamieniołom w Józefowie był okazją do terenowej lekcji geologii.  Chodziliśmy po dnie trzeciorzędowego zbiornika morskiego w którym utworzyły się  liczne osady morskie, a po bujnej roślinności i zwierzętach płytkiego morza pozostały pokłady wapieni. 

W Hamerni podziwialiśmy liczne wodospady utworzone w strefie pęknięcia tektonicznego, które są dowodem na powolne wydźwiganie tej części kraju. W Zwierzyńcu nad stawem Echo spacerowaliśmy po czwartorzędowej wydmie śródlądowej, która jest przykładem budującej działalności wiatru.   Jedną z największych atrakcji wycieczki była możliwość oglądania i nawet głaskania koników polskich w Białym Słupie przy Roztoczańskim Centrum Naukowo-Edukacyjnym.  

 

Deklaracja dostępności

 

 

NASI PARTNERZY: 

 

 

Miasto Zamość
gazeta akademicka
bip

Copyright © 2022. Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Zamościu.

Wszelkie prawa zastrzeżone.