Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3

im. Armii Krajowej w Zamościu

     „Tylko ojczyznę odzyskać pragniemy, tylko być wolni…”

Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej –Tomasz Zieliński, Wojewoda Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty, IPN Oddział w Lublinie, Kuratorium Oświaty Delegatura w Zamościu są organizatorami  Konkursu Historycznego „Wolna – Niepodległa”. Nasi uczniowie również w tym roku wzięli w nim udział. Prace trzech z nich zostały nagrodzone przez jurorów.

Nagrody dla zwycięzców przekazał osobiście poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – Pan Tomasz Zieliński w dniu 3 grudnia 2020r. Serdecznie dziękujemy! 

         Karol Kusiak  z klasy II m napisał pracę o polskich drogach do niepodległości. Przedstawił w niej dążenia wolnościowe wielu pokoleń Polaków, wykazał się dużą wiedzą historyczną, dociekliwością, zamiłowaniem do szczegółów, ciekawostek, a jednocześnie umiejętnością porządkowania faktów. Znalazł się w ścisłym gronie laureatów,  zajął bowiem

II miejsce w konkursie.

Karol mógłby powiedzieć, że nie opuszcza go dobra passa. Przypomnijmy bowiem, że we wrześniu otrzymał I nagrodę w konkursie „Wakacje z historią” realizowanego przez ŚZŻAK Okręg Zamość i współfinansowanego przez MON w ramach projektu „Niezłomni Żołnierze Zamojszczyzny –żywa lekcja patriotyzmu.”

         Sukces odniósł także Piotr Wronka z klasy II c, który  zajął

III miejsce w konkursie.

Napisał oddziałujący na wyobraźnię i uczucia wiersz „Drogi do wolności”. Zawarł w nim syntezę tragicznych zmagań Polaków w walkach o niepodległość, istotę patriotyzmu, a także pokazał  swoją wrażliwość na słowo, umiejętność posługiwania się pojemną, oryginalną metaforą.

Wyróżniony został  Rafał Tomiło z kl. II a.

W pracy „Ojcowie niepodległej Polski”  przedstawił sylwetkę podziwianego na całym świecie artysty, a  jednocześnie wielkiego męża stanu - Ignacego Jana Paderewskiego. W sposób klarowny, umiejętnie przypomniał istotne fakty, zdarzenia, przybliżył postać, na której również dzisiaj warto się wzorować. 

          Udział w konkursie wymagał  zaangażowania, pogłębienia wiedzy, poświęcenia wolnego czasu, ale ujawnił też potencjał naszych uczniów, ich zdolności, kreatywność, ciekawość poznawczą, umiejętność twórczego i samodzielnego działania. 

Opiekun uczestników konkursu, nauczyciel historii Aleksandra Skowron.

Zamość, listopad 2020  

Deklaracja dostępności

 

NASI PARTNERZY: 

 

 

Miasto Zamość
gazeta akademicka
bip

Copyright © 2013. Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Zamościu.

Wszelkie prawa zastrzeżone.