Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3

im. Armii Krajowej w Zamościu

W dniach od 2 do 5 października w naszej szkole odbyło się szkolenie pt. ”Monter energetyki wg systemu IRATA dla wykonujących pracę na wysokości”, zaplanowane w ramach projektu pt. „ Wachlarz kompetencji zawodowych – II edycja”. W szkoleniu udział wzięło 25 uczniów z technikum eklektycznego z klasy trzeciej. Firma szkoląca TOTEM Centrum Szkoleń Wysokościowych przyjechała do nas aż z Chorzowa.

Szkolenie rozpoczęło się od kwestii organizacyjnych, omówienia celów i zakresu szkolenia następnie teoria na koniec najlepsza część szkolenia czyli praktyka na przygotowanym stanowisku na dużej sali gimnastycznej.

Przepisy dotyczące pracy szczególnie niebezpiecznej zwłaszcza na wysokości jednoznacznie wskazują że jest to taka, którą wykonuje się na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0m nad poziomem podłogi lub ziemi. Pracownik wykonujący prace na wysokości powyżej 2m nad powierzchnią terenu zewnętrznego powinien stosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości.

Po części teoretycznej rozpoczęły się zmagania z szelkami bezpieczeństwa, montażem lonż asekuracyjnych, zaplatania węzłów na linach i przygoda na wysokości. Identyfikacja, znajomość i każdorazowy przegląd Środków Ochrony Indywidualnej (ŚOI) to gwarancja bezpieczeństwa.

Nasi uczniowie zapoznali się z metodami (planem ratunkowym) niesienia pomocy poszkodowanemu na wysokości. Symulacje przeprowadzano na zmontowanym rusztowaniu w sali gimnastycznej. Uczestnicy szkolili się oczywiście w symulowanych warunkach ale na „żywym organizmie” niosąc pomoc koledze ze szkolenia, poszkodowany może być przytomny lub nie. Możliwość dosięgnięcia poszkodowanego może być utrudniona w grę wchodzą działania takie jak:

v Opuszczenie (służby ratownicze, pomoc grawitacji, itp.)

v Podnoszenie (przestrzeń ograniczona, niebezpieczne podłoże)

v Kierunek w którym poszkodowany ma być przemieszczony

Czy wybrany sprzęt ratowniczy pozwala zarówno na opuszczenie jak i podnoszenie poszkodowanego.

Szkolenie na pewno na długo pozostanie w pamięci elektryków, było bardzo ciekawe oaz przygotowane i przeprowadzone praktycznie przez profesjonalistów w tej dziedzinie.

 

 

 

Deklaracja dostępności

 

NASI PARTNERZY: 

 

 

Miasto Zamość
gazeta akademicka
bip

Copyright © 2013. Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Zamościu.

Wszelkie prawa zastrzeżone.