11 listopada obchodzimy najważniejsze Święto Narodowe. Po 123 latach niewoli w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Przywołujemy przede wszystkim bohaterów niepodległości, bohaterów wolności, którzy budowali wielkie poczucie wspólnoty, więzi i patriotyzmu. Z dumą wracamy do przedwojennej tradycji.

W czasie II wojny światowej starano się zatrzeć w świadomości społecznej doniosłość wydarzeń z 1918 roku, by Polacy zapomnieli o niepodległości.

Zamojskie uroczystości 11 listopada rozpoczął Marsz Niepodległości. Następnie młodzież wzięła udział w manifestacji patriotycznej na Rynku Wielkim.

Prezydent Andrzej Wnuk zwrócił się z prośbą do wszystkich uczestników obchodów o wsparcie inicjatywy odbudowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego na terenie zamojskich Koszar. Zaapelował, by zamiast wiązanek kwiatów przynieść ze sobą symboliczną różę i złożyć ją przy płycie upamiętniającej wizytę w Zamościu Józefa Piłsudskiego. Zamojszczanie będą mogli zakupić cegiełki na budowę pomnika Marszałka. Młodzież naszej szkoły chętnie włączyła się do akcji.

Uczniowie także pamiętali o ludziach, którzy mieszkali na Kresach. Po raz kolejny, 11 listopada 2017 r., zapalili znicze w Krypcie Wołyńskiej na Rotundzie Zamojskiej.