Fot. Michał Olejarczuk 1A

27 kwietnia 2023 roku, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 odbyła się uroczysta akademia poświęcona Konstytucji 3 Maja. W akademii wzięli udział uczniowie klas 2E i 2A oraz zespół muzyczny, który wykonał utwory takie jak "Echa Ojczyzny", "Hymn Konstytucji" oraz "Taki kraj" - przypominając tym samym o wartościach, jakie kryją się za Konstytucją 3 Maja. Omówiliśmy powody, dla których konstytucja była potrzebna, jakie ważne postanowienia wprowadzała oraz jakie wartości niosła ze sobą.

Uczniowie przypomnieli sobie, że w XVIII wieku Polska znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej. Konstytucja 3 Maja miała na celu przeciwdziałanie tym problemom i wprowadzenie reform, które miały usprawnić państwo i ochronić prawa obywatelskie.

Podczas sejmików, reprezentanci różnych regionów Polski omawiali postanowienia konstytucji i wyrażali swoje opinie. Ostatecznie król dokonał przysięgi na konstytucję, co potwierdziło jej ważność i doprowadziło do jej wprowadzenia w życie.

W trakcie akademii zwróciliśmy uwagę na ważne słowa, które pojawiały się w tekście konstytucji, takie jak wolność, naród, ojczyzna. Konstytucja 3 Maja ustanawiała zasadę równości przed prawem, ograniczała władzę króla i wprowadzała trójpodział władzy. Była to próba zreformowania ustroju Rzeczypospolitej i wprowadzenia w Polsce wartości, które były charakterystyczne dla ówczesnej epoki.

Podczas dyskusji zwróciliśmy również uwagę na to, jak ważne jest zachowanie tych wartości i przekazywanie ich kolejnym pokoleniom. Konstytucja 3 Maja do dziś jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a jej postanowienia stanowią fundament naszej demokracji i wolności.