„Zdrowie na talerzu” na Akademii Zamojskiej

W dniu 27.03.2025 r. klasa 3P wraz z nauczycielami uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych, które są częścią projektu pt. „Psychologiczne, środowiskowe i genetyczne czynniki związane z nadwagą i otyłością młodych dorosłych” realizowanego przez Akademię Zamojską. 

Podczas wykładu “Zdrowie na talerzu. Fakty i mity zaburzeń odżywiania”, który prowadziła dr n.med. Maria Dorota Kwika z Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Zamojskiej, uczniowie poznali prawidłowe sposoby odżywiania się, nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz ich konsekwencje. Młodzież poznała także skalę problemu jakim jest nadwaga i otyłości według danych Instytutu Żywności i Żywienia. 

Pani doktor przedstawiła przyczyny i sposoby rozpoznania różnorodnych zaburzeń odżywiania, które dotyczą zarówno dziewczyn jak i chłopców, dorosłych kobiet i mężczyzn. Każde z nich powoduje różnorodne problemy w sferze psychologicznej, społecznej, emocjonalnej i fizycznej.

Oprócz anoreksji i bulimii, o których słyszymy najczęściej młodzież dowiedziała się o innych zaburzeniach m.in: 

  • ortoreksja-obsesyjne spożywanie jedynie „zdrowej żywności, unikanie produktów przetworzonych;
  • pregoreksja-zwana anoreksją ciążową, dotyczącą zaburzeń odżywiania u kobiet będących w ciąży;
  • bigoreksja- dotycząca głównie mężczyzn, charakteryzująca się obsesyjną dbałością o swój wygląd (zwłaszcza umięśnionego ciała);

fitoreksja- polega na obsesyjnym dążeniu do osiągnięcia idealnej, wysportowanej sylwetki.

W drugiej części zajęć edukacyjnych uczniowie zgłębiali zagadnienia z zakresu genetyki. Prowadząca wykład “X i Y- poznaj chromosomy człowieka” dr n.med. Sylwia Popek- Marciniec przybliżyła nam czym są chromosomy, gdzie występują, jak je zobaczyć. Młodzież poznała dziedzinę genetyki jaką jest cytogenetyka, zajmująca się badaniem liczby i struktury chromosomów. Metody cytogenetyki klasycznej pozwalają oceniać ilościowo i jakościowo cały ludzki kariotyp (czyli zestaw 46 chromosomów). 

Podczas zajęć praktycznych młodzież analizowała w grupach różnorodne kariotypy pacjentów m.in. z monosomią czy trisomią chromosomów i określała rodzaj choroby genetycznej: zespół Downa, Edwardsa, Turnera, Klinefeltera i Patau. 

Ewa Bakun, Anna Ignaciuk