Wybór szkoły powinien być zgodny z zainteresowaniami i możliwościami kandydata.
Decyzję o wyborze szkoły i oddziału (klasy) podejmij rozważnie.
1. Rekrutacja do publicznych szkół dla których organem prowadzącym jest Miasto Zamość będzie prowadzona z wykorzystaniem elektronicznego systemu naboru.
Elektroniczny nabór zapewnia obiektywny, spokojny i bezpieczny proces rekrutacji kandydatów.
2. Na stronie internetowej http://nabor.pcss.pl/zamosc/szkolaponadpodstawowa/ można zapoznać się z ofertą edukacyjną wszystkich publicznych szkół, dla których organem prowadzącym jest Miasto Zamość. Od dnia 15 czerwca 2020 r. zostanie dodatkowo uruchomiona możliwość elektronicznego uzupełniania i wysyłania wniosku o przyjęcie do szkoły. System pozwoli również monitorować zainteresowanie ofertą szkół, w formie ilości złożonych przez Kandydatów wniosków o przyjęcie do oddziału w danej szkole.
3. Możesz wybrać 3 szkoły ponadpodstawowe (zespół szkół nie jest szkołą, szkołą jest technikum, liceum, branżowa szkoła I stopnia), które odpowiadają Twoim zainteresowaniom (szkoły należy ułożyć według preferencji tzn. uwzględniając poziom Twojego zainteresowania daną placówką).
PAMIĘTAJ! Szkoła pierwszego wyboru (będąca we wniosku na pierwszej pozycji) to ta, na której zależy Ci najbardziej.
4. Nie ma ograniczeń w wyborze liczby oddziałów spośród trzech wybranych przez Ciebie szkół:
- wybierz więcej niż jeden oddział (im więcej oddziałów wybierzesz, tym większe masz szanse na dostanie się do szkoły),
- zwróć uwagę nie tylko na liczbę, ale także na kolejność w jakiej wybierasz oddziały, gdyż system pozycjonuje punkty do poszczególnych oddziałów.
Przykładowa lista preferencji
pozycja | szkoła | oddział (klasa) |
1 | Technikum Nr 3 | 1A Technik elektronik |
2 | Technikum Nr 3 | 1C Technik elektryk |
3 | IV LO | 1P psychologiczno-społeczna |
4 | IV LO | 1S Sportowa |
5 | Branżowa Szkoła Nr 3 | 1J Elektryk |
UWAGA! Jeśli wybierzesz małą liczbę oddziałów lub wyłącznie oddziały cieszące się dużą popularnością, zmniejszysz swoje szanse na pomyślny nabór. Spróbuj wstępnie przeliczyć punkty, które prawdopodobnie uzyskasz za świadectwo oraz egzamin ósmoklasisty i porównaj z punktacją w interesujących Cię klasach.
O dostaniu się do danego oddziału decyduje liczba punktów rekrutacyjnych.
Jeśli zgromadzona przez Ciebie liczba punktów będzie niewystarczająca, znajdziesz miejsce w drugiej lub trzeciej szkole, a może w innej klasie. Warto wybrać szkoły odpowiadające Twoim możliwościom. System będzie przydzielał Cię w zależności od ilości punktów rekrutacyjnych do klas kolejno – rozpoczynając od klasy wybranej na liście preferencji jako pierwszej.
PAMIĘTAJ ! Jeśli nie jesteś laureatem olimpiady lub konkursu, które gwarantują przyjęcie do szkoły wybierz więcej niż jeden oddział. Jeśli na swojej liście wskażesz małą liczbę oddziałów lub tylko takie, które cieszą się dużym zainteresowaniem, może zabraknąć Ci punktów i nie dostaniesz się do szkoły.
Aby rekrutacja spełniła Twoje oczekiwania starannie dobieraj miejsca na liście preferencji.
Rekrutację Kandydatów ze względu na ich niepełnoletność prowadzi się na Wniosek rodziców/opiekunów prawnych złożony do dyrektora szkoły, na podstawie przyjętych przez szkoły jednolitych kryteriów.
W związku z powyższym wszelkie zaświadczenia, oświadczenia itp. muszą być podpisane przez rodzica/opiekuna prawnego natomiast wydrukowany „Wniosek o przyjęcie do szkoły” przez rodzica/prawnego opiekuna oraz Kandydata.
Złożenie Wniosku powinno być poprzedzone analizą oferty edukacyjnej szkół oraz oceną zainteresowań i możliwości Kandydata. W ten sposób Kandydat powinien utworzyć swoją tzw. listę preferencji.
Jak przygotować Wniosek? – kliknij tutaj
Terminy postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2024/2025
(kliknij w link powyżej, aby przejść dalej)
1. Wszyscy kandydaci dostarczają następujące dokumenty:
- oryginał lub kopia świadectwa ukończenia szkoły podstawowej
- oryginał lub kopia zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty
- dwie fotografie czytelnie podpisane na odwrocie
- więcej w regulaminie postępowania rekrutacyjnego TUTAJ
2. Kandydaci z rodzin wielodzietnych:
- oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata – wzór oświadczenia dostępny tutaj,
3. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie od oddziału sportowego:
dokumenty muszą być złożone w terminie
- kserokopia aktualnej karty zdrowia sportowca potwierdzona za zgodność z oryginałem przez rodzica/prawnego opiekuna. Kandydat, który nie posiada karty zdrowia, podczas postępowania rekrutacyjnego posługuje się zaświadczeniem lekarskim wymienionym poniżej,
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do szkolenia sportowego specjalistycznego w dyscyplinie piłka siatkowa lub piłka nożna wystawione przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny sportowej lub innego uprawnionego lekarza zgodnie z przepisami w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu – oraz pisemna zgoda rodziców/prawnych opiekunów na udział Kandydata w próbie sprawności fizycznej – wzór dostępny tutaj,
4. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej Technikum Nr 3 lub Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 3:
- zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie – więcej informacji tutaj,
1. Aby podjąć naukę w Technikum lub Szkole Branżowej I Stopnia rodzic Kandydata (lub prawny opiekun) musi dostarczyć do szkoły zaświadczenie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu, która jest częścią kształcenia w zawodzie na poziomie szkoły ponadpodstawowej. Zaświadczenie takie musi być dostarczone nie później niż do 18 lipca 2024 r. do godz. 12:00.
2. Skierowanie na badanie lekarskie wraz z pozostałymi dokumentami wymaganymi podczas badania lekarskiego wydaje szkoła. Skierowanie na badanie lekarskie oraz badanie są bezpłatne.
3. Zakres i tryb oraz sposób dokumentowania badań lekarskich określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2019 r. w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów i słuchaczy tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz doktorantów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1651, z późn zm.).
Zgodnie z przepisami §4. ust. 1 ww. rozporządzenia lekarz przeprowadza badanie lekarskie z uwzględnieniem oceny potencjalnych lub istniejących zagrożeń dla zdrowia, występujących w miejscu odbywania praktycznej nauki zawodu.
4. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego lekarz wydaje zaświadczenie lekarskie.
5. W przypadku stwierdzenia w zaświadczeniu lekarskim istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania i pobierania praktycznej nauki lekarz informuje osobę badaną o przyczynach uzasadniających wydanie takiego zaświadczenia oraz wpisuje uzasadnienie do dokumentacji badania lekarskiego osoby badanej.
Zaświadczenie lekarskie wydaje się w dwóch egzemplarzach, z których jeden osoba badana przekazuje placówce dydaktycznej, a drugi jest dołączany do dokumentacji badania lekarskiego osoby badanej. W przypadku osoby niepełnoletniej, której zaświadczenie lekarskie dotyczy, zaświadczenie wydaje się jej rodzicowi/prawnemu opiekunowi.
Od zaświadczenia lekarskiego przysługuje odwołanie wnoszone na piśmie w terminie 14 dni od dnia otrzymania zaświadczenia lekarskiego, zgodnie z przepisami § 5 cytowanego rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych.
Badanie lekarskie w trybie odwoławczym przeprowadza się w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania przez podmiot odwoławczy.
Zaświadczenie lekarskie wydane w trybie odwoławczym jest ostateczne.
6. Kandydaci do Technikum Nr 3 w Zamościu lub Szkoły Branżowej I Stopnia Nr 3 w Zamościu kierowani będą przez szkołę na badania do:
Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu
adres: ul. Aleje Jana Pawła II 10, pierwsze piętro pokój 102, 22-400 Zamość, tel.: 84 677 39 49.
lub
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska lek. B. Jagiełło, ul. Młodzieżowa 6, 22-400 Zamość, tel. kom. 574 556 553.
7. Na terenie Ośrodka Medycyny Pracy należy stosować się do zaleceń epidemiologicznych w trakcie przeprowadzania badań oraz obowiązkowo posiadać ze sobą:
- skierowanie na badania lekarskie wydane przez szkołę,
- maseczkę,
- dowód tożsamości (legitymacja szkolna, dowód osobisty),
- kartę informacyjną ze szpitala lub poradni specjalistycznych jeżeli Kandydat w przeszłości korzystał z takiego leczenia,
- inne istotne wyniki badań, jeżeli Kandydat takie posiada,
- jeżeli Kandydat nosi okulary należy mieć je ze sobą
Na badania Kandydaci jako osoby niepełnoletnie mają obowiązek zgłosić się z przynajmniej jednym rodzicem/opiekunem prawnym!
Bez spełnienia powyższych wymogów Kandydaci nie będę przyjmowania na badania!
- SKIEROWANIE <—– TUTAJ
Przedmioty punktowane i nauczane w zakresie rozszerzonym
(Kliknij w link powyżej, aby przejść dalej)