Narodowe czytanie

Narodowe czytanie to ogólnopolska impreza, na którą co roku zaprasza para prezydencka. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 wydarzenie ma miejsce w szkolnej czytelni. Nasi uczniowie spotykają się z klasyką literatury polskiej w każdej edycji wydarzenia.  W tym roku czytaliśmy “Kordiana” Juliusza Słowackiego. 
Bo dramat (…) opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. 
Fotorelacja z wydarzenia poniżej