We wtorek 15.04.2025r. uczniowie z klasy 2M z p. Anną Dymską odwiedzili Muzeum Starej Fotografii i Aparatów Fotograficznych w Zamościu!
Oglądaliśmy fotografie z połowy XIX wieku, w tym pierwsze portrety wykonane na metalowych płytkach i szklanych negatywach – każda z nich to niepowtarzalna opowieść i wyjątkowy fragment historii, także naszego regionu. Ogromne wrażenie zrobiła na nas kolekcja ponad tysiąca aparatów fotograficznych, z najstarszymi egzemplarzami z ok. 1850 roku.
Pan Adam Gąsianowski, właściciel muzeum, podzielił się z nami wieloma ciekawostkami o eksponatach i przypomniał, jak ważne jest, by nie wyrzucać starych zdjęć – każda fotografia to cenna pamiątka i część naszej historii.
Kolejnym punktem naszej wycieczki były krypty w kościele OO. Franciszkanów pw. Zwiastowania NMP w Zamościu. To miejsce naprawdę wyjątkowe – pod monumentalną, barokową świątynią znajduje się rozległy, trójpoziomowy system podziemi, który przypomina prawdziwe podziemne miasto. Zwiedzając dwa udostępnione poziomy krypt, mogliśmy zobaczyć nowoczesną wystawę poświęconą tradycjom pogrzebowym z czasów baroku.
Podczas zwiedzania przybliżono nam postacie św. Franciszka z Asyżu oraz św. Maksymiliana Kolbego.
Święty Franciszek z Asyżu był włoskim zakonnikiem, który żył na przełomie XII i XIII wieku. Zrezygnował z bogactwa, by prowadzić życie w ubóstwie, modlitwie i służbie innym, zakładając zakon franciszkanów. Jego życie było pełne miłości do ludzi, zwierząt i przyrody, a jego nauki i styl życia wywarły ogromny wpływ na chrześcijaństwo.
Święty Maksymilian Maria Kolbe był polskim franciszkaninem, znanym z wielkiego oddania Matce Bożej i działalności misyjnej. W czasie II wojny światowej oddał życie za współwięźnia w Auschwitz, stając się symbolem męczeństwa i miłości bliźniego.
Ważnym etapem jego życia była misja w Japonii – w 1930 roku założył klasztor franciszkanów w Nagasaki, zwany „Ogrodem Niepokalanej” (Mugenzai no Sono). Wyjątkowa była lokalizacja klasztoru: o. Kolbe wybrał zbocze góry Hikosan, wbrew radom miejscowych, co okazało się opatrznościowe – podczas zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki w 1945 roku klasztor przetrwał niemal nienaruszony, osłonięty przez górę.
W Japonii św. Maksymilian prowadził działalność wydawniczą, założył seminarium i przyczynił się do rozwoju lokalnej wspólnoty katolickiej.
Zwiedzanie krypt i poznanie historii tych niezwykłych postaci było dla nas fascynującą lekcją historii i duchowości.
Wróciliśmy z naszej wycieczki pełni wrażeń i nowych doświadczeń. Czujemy się zainspirowani i bogatsi o nowe wiadomości. To była wyjątkowa lekcja historii i świetna przygoda, którą na pewno będziemy długo wspominać!

