234 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

żródło: https://www.sejm.gov.pl/media9.nsf/photos/TNON-CRBJ9F/$File/3m-03.jpg

3 maja 1791 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Tego dnia, po burzliwych obradach Sejmu Czteroletniego, została uchwalona Konstytucja 3 Maja — pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej) nowoczesna ustawa zasadnicza.

Konstytucja miała na celu ratowanie słabnącej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, osłabionej przez wewnętrzne spory i zagrożonej ze strony sąsiadów. Ustawa wprowadzała szereg reform:

· znosiła liberum veto i wolną elekcję,

· ustanawiała dziedziczność tronu,

· wzmacniała władzę wykonawczą w rękach króla i Straży Praw,

· wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą,

· wprowadziła częściowe zrównanie praw mieszczan i szlachty oraz ujęła pod ochronę prostych chłopów.

W gronie głównych twórców Konstytucji 3 Maja znaleźli się m.in.: król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Julian Ursyn Niemcewicz.

W sobotę będziemy obchodzić Święto Narodowe Trzeciego Maja, przypominając sobie o odwadze i mądrości naszych przodków. Świętując tę rocznicę, oddajemy hołd twórcom Konstytucji, których dzieło do dziś inspiruje nas do budowania Polski opartej na wartościach wolności, sprawiedliwości i solidarności.

źródło: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/konstytucja-3-maja-rewolucyjny-dokument-ktory-zmienil-polske/xsxw0k

Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione w 1919 r. i ponownie w 1990 r. Od 2007 r. 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.