Projekt „Rozwój kształcenia zawodowego szkół Miasta Zamość” realizowany był w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2023 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014–2020, Oś priorytetowa 12 Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działanie 12.4 Kształcenie zawodowe przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Zamość we współpracy ze szkołami zawodowymi.
Ogólne założenia projektu:
Grupę docelową projektu stanowiło 765 uczniów i 41 nauczycieli kształcenia zawodowego zatrudnionych w 6 szkołach zawodowych prowadzonych przez Miasto Zamość:
– Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1,
– Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2,
– Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3,
– Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 4,
– Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5,
– Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy.
Celem głównym projektu było podniesienie efektywności, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w szkołach prowadzonych przez Miasto Zamość: Technikum nr 1 w ZSP Nr 1,Technikum nr 2 w ZSP Nr 2,Technikum nr 3 w ZSP Nr 3, Technikum nr 4 i Szkoła Branżowa w ZSP Nr 4, Technikum nr 5 w ZSP Nr 5, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w SOSW, w wyniku którego zwiększone zostaną szanse na zatrudnienie 765 uczniów (366K, 399 M) na lokalnym i regionalnym rynku pracy po zakończeniu przez nich procesu kształcenia do dn. 31.12.2023 r. poprzez realizację programu rozwoju kształcenia zawodowego.
Projekt zakładał objęcie i realizację kompleksowego programu rozwoju kształcenia zawodowego na rzecz szkoły, uczniów i nauczycieli w formie:
1) zajęć specjalistycznych/dodatkowych dla 765 uczniów,
2) doskonalenie nauczycieli przedmiotów zawodowych (w tym staże) – 42 osoby,
3) staże zawodowe dla 509 uczniów,
4) doposażenie pracowni przedmiotów zawodowych 6 zespołów szkół.
Całkowita wartość projektu wyniosła 10 106 684,91 zł, w tym dofinansowanie to wartość 8 590 682,17 zł.
Trochę o nas…
W projekcie „Rozwój kształcenia zawodowego szkół Miasta Zamość” wzięło udział łącznie 125 uczniów Technikum nr 3 z ZSP Nr 3 kształcących się w zawodzie technik elektryk, technik elektronik, technik energetyk, technik informatyk i technik programista. W ramach zaplanowanych do realizacji zadań uczniowie mieli możliwość skorzystania z różnorodnej oferty szkoleń zawodowych oraz staży. Każdy uczeń po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu zewnętrznego otrzymał zaświadczenie, certyfikat i suplement lub świadectwo kwalifikacji.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik elektryk, elektronik i energetyk skorzystali z trzech szkoleń, tj. „Pracownik biurowy w branży OZE”, „Przedstawiciel handlowy w branży OZE” oraz „Uprawnienia elektryczne SPE do 1kV”. Z kolei uczniowie kształcący się w zawodzie technik informatyk i programista uczestniczyli w szkoleniach z zakresu; „Programowania i obsługiwania druku 3D”, „Tworzenia witryn internetowych” oraz „Projektowania grafiki komputerowej”. W efekcie z grupy 125 uczniów uczestniczących w szkoleniach, 75 uczniów wybrało jedno szkolenie, zaś 50 uczniów uczestniczyło w dwóch różnych szkoleniach. Nie zapominajmy o naszych nauczycielach. W
zrealizowanym projekcie wzięło udział dwóch nauczycieli informatycznych przedmiotów zawodowych, którzy uczestniczyli w szkoleniu „Programowanie i obsługiwanie druku 3D”. Nauczyciele podobnie jak uczniowie po zakończonym szkoleniu i pozytywnie zdanym egzaminie otrzymali zaświadczenie, certyfikat i suplement.
CO ZYSKALI UCZESTNICY PROJEKTU?
Projekt miał ogromne znaczenie dla rozwoju osobistego jego uczestników, gdyż nauczył ich kreatywności, przedsiębiorczości i mobilności zawodowej, a w przyszłości może również przyczynić się do zmniejszenia stopy bezrobocia w naszej gminie i powiecie. Udział w projekcie dał uczestnikom możliwość uzyskania konkretnych kwalifikacji zawodowych i kompetencji potrzebnych do pracy na otwartym runku pracy, a także stworzył warunki do lepszego poznania samych siebie, własnych mocnych i słabych stron, zweryfikowania i poprawienia umiejętności. Z kolei udział w stażach zawodowych u pracodawców umożliwił poznanie organizacji pracy w firmie oraz zdobycie praktycznych umiejętność, usamodzielnił, a także zwiększył ich wiarę we własne możliwości. Dzięki zaangażowaniu w różne formy działań uczestnicy projektu nauczyli się także radzić sobie ze stresem i w trudnych sytuacjach.
Dodatkowo nasze pracownie kształcenia zawodowego zostały wyposażone w czterdzieści nowych zestawów komputerowych, dwa kolorowe urządzenia wielofunkcyjne oraz dwie drukarki do druku 3D.
W efekcie przeprowadzonych działań w Technikum nr 3 w ZSP Nr 3 osiągnięto następujące rezultaty:
– 125 uczniów/uczennic (2K, 123M) uzyskało kompetencje/uzupełniło wiedzę odpowiadające na potrzeby lokalnego i regionalnego rynku pracy,
– 119 uczniów/uczennic (2K, 117M) uzyskało kwalifikacje,
– 55 uczniów/uczennic zdobyło doświadczenie zawodowe poprzez udział w stażach uczniowskich u pracodawców,
– 2 nauczycieli kształcenia zawodowego uzyskało kwalifikacje wykorzystywane w pracy z uczniami po zakończeniu projektu,
– szkoła doposażyła swoje pracownie w sprzęt niezbędny do realizacji kształcenia zawodowego, który będzie wykorzystywany w kolejnych latach po zakończeniu projektu w procesie kształcenia.
REFLEKSJE PO ZREALIZOWANIU PROJEKTU
W trakcie 36 miesięcy trwania projektu „Rozwój kształcenia zawodowego szkól Miasta Zamość” najistotniejsze cele, oczekiwania i rezultaty zostały osiągnięte. Stało się tak ponieważ, nie szczędziliśmy swoich sił, czasu i zaangażowania w zrealizowane zadania. Niesztampowe działanie zaowocowało wymiernymi korzyściami dla wszystkich zainteresowanych stron projektu. W trakcie szkoleń uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mogli zdobyć dodatkowe kwalifikacje i umiejętności co potwierdziły zdobyte zaświadczenia i certyfikaty.
Mamy nadzieję, że zdobyte przez uczestników/uczestniczki projektu umiejętności i kwalifikacje oraz uzupełnienie wyposażenia pracowni kształcenia zawodowego przyczyni się do zwiększenia szans w przyszłym zatrudnieniu uczniów, podniesie prestiż szkoły w lokalnym środowisku oraz przyniesie rzeczywiste korzyści w dalszym rozwoju kolejnych pokoleń „zamojskiego Elektryka”