Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3

im. Armii Krajowej w Zamościu

TECHNIK ENERGETYK

…to UNIWERSALNY ZAWÓD TECHNICZNY, gdyż absolwent tego kierunku, to specjalista poruszający się w trzech  dochodowych branżach: elektroenergetycznej, ciepłownictwie oraz energetyce odnawialnej (wiatrowej, solarnej, geotermalnej, wodnej).

To również zawód przyszłości, bowiem rozwój gospodarki wymusza ciągły rozwój i modernizację sektora energetycznego zatrudniającego specjalistów średniego szczebla – techników energetyków.

 

TECHNIK ENERGETYK ZAJMUJE SIĘ:

- obsługą maszyn i urządzeń oraz nadzorem procesów wytwarzania energii w elektrowniach, elektrociepłowniach i ciepłowniach,

- nadzorem i eksploatacją maszyn i urządzeń do przepływu i dystrybucji energii elektrycznej i ciepła

 

W ZAWODZIE TECHNIK ENERGETYK WYODRĘBNIONO DWIE KLUCZOWE KWALIFIKACJE:

ELE.06. Montaż, uruchamianie oraz eksploatacja instalacji i jednostek przesyłowych w systemach energetycznych
ELE.07. Montaż, uruchamianie oraz eksploatacja instalacji i jednostek wytwórczych w systemach energetycznych

 

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA W ZAWODZIE:

- zakłady wytwarzające, przetwarzające i dystrybuujące energię (zakłady energetyczne, elektrownie i ciepłownie,

- budownictwo i przemysł na stanowiskach mistrzów, technologów, techników do spraw pomiarów, konserwatorów urządzeń technicznych,

- własna działalność gospodarcza

 

Ukończenie kształcenia na poziomie technikum daje możliwość dalszego rozwoju na uczelni wyższej technicznej pozwalającej zdobyć tytuł naukowy inżyniera energetyka.

 

PATRONAT PGE DLA TECHNIKA ENERGETYKA W "ELEKTRYKU"

 

Od 2018 roku PGE Dystrybucja S.A oddział Zamość objęła patronat nad klasą o profilu Technik energetyk. Wiąże się to ze współpracą w zakresie odbywania przez uczniów praktyk oraz płatnych staży w obiektach firmy. Również część zajęć specjalistycznych prowadzona będzie przez pracowników PGE. Po ukończeniu szkoły wyróżniający się uczniowie otrzymają gwarancję zatrudnienia w lokalnych oddziałach PGE.

 

JEŻELI:

- chcesz mieć fajną, stabilną i ciekawą pracę,

- chcesz mieć dobre zarobki,

- lubisz wyzwania i myślisz niestandardowo,

- czujesz się dobrze w zagadnieniach technicznych,

- wolisz matematykę niż język polski,

- nie wiesz czy chcesz być elektrykiem czy mechanikiem,

- jesteś ciekawy skąd się  bierze energia.

 

WYBIERZ MĄDRZE, ZOSTAŃ TECHNIKIEM ENERGETYKIEM!!!

 

KIERUNEK - OCZAMI UCZNIA

TECHNIK ENERGETYK

Wciąż zastanawiasz się na jakim profilu czułbyś/czułabyś się najlepiej? Przedstawiam Ci profil o szerokim wachlarzu możliwości zatrudnienia. Profil ten skierowany jest do osób, które mają wielki dylemat, co do wyboru konkretnej specjalizacji technicznej. Kto to jest technik energetyk? Jest to specjalista poruszający się w trzech dziedzinach: elektroenergetyce, ciepłownictwie oraz energetyce odnawialnej. Od 2018 roku PGE objęło patronat nad klasą o profilu Technik Energetyk w "Elektryku". Nasza szkoła nawiązała z tą firmą ścisłą współpracę, dzięki czemu wiele zajęć i praktyk będzie się dobywać na specjalistycznych urządzeniach  w obiektach firmy. Co więcej? Po ukończeniu szkoły wyróżniający się uczniowie otrzymają gwarancję zatrudnienia w lokalnych oddziałach PGE. Mówiąc krótko: fajne perspektywy na szybką samodzielność.