TECHNIK PROGRAMISTA - TWÓRCA PRZYSZŁOŚCI

Informatyka jest jedną z nauk ścisłych, zajmuje się przetwarzaniem danych, metodami przetwarzania oraz technologiami. Jeżeli interesuje Cię matematyka, komputery, programowanie oraz rozwiązywanie problemów za pomocą komputerów to technik programista będzie świetnym wyborem. Programiści tworzą aplikacje desktopowe, webowe i mobilne, wśród nich są między innymi programy do obsługi biznesu, portale internetowe, gry.

W trakcie nauki zdobędziesz umiejętność tworzenia stron i aplikacji internetowych, projektowania i zarządzania relacyjnymi bazami danych, tworzenia algorytmów oraz tworzenia aplikacji desktopowych i mobilnych. Programowanie w językach C++, PHP, JavaScript nie jest łatwe, ale potrafi wciągnąć, a praca może stać się fantastyczną przygodą i pasją, stajesz się twórcą przyszłości. Programiści są jedną z najbardziej poszukiwanych na rynku grup zawodowych, z wysokimi zarobkami oraz możliwością pracy zdalnej.

Programowanie wymaga dobrej znajomości matematyki i języka angielskiego, dlatego te przedmioty są realizowane w zakresie rozszerzonym.

Dlaczego u nas?

Przygotujemy Cię do egzaminów z kwalifikacji zawodowych oraz do matury z informatyki. Dodatkowo, dla chętnych, jest możliwość poszerzania wiedzy w ramach kół zainteresowań związanych z tworzeniem stron webowych, programowania i algorytmiki oraz programowania układów sterowania. Zajęcia są prowadzone przez fachową kadrę pedagogiczną. W szkole mamy dobre zaplecze sprzętowe i programowe. Coraz więcej sprzętu pozyskujemy z programów unijnych. Każdy nasz uczeń może otrzymać bezpłatnie system Windows 10, oprogramowanie do tworzenia baz danych Access oraz Visual Studio do tworzenia aplikacji.

Umiejętności nabyte w trakcie kształcenia:

Technik programista po ukończeniu szkoły będzie przygotowany do podjęcia pracy związanej z dwoma głównymi kierunkami:

1. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych:

a) tworzenia i administrowania stronami internetowymi,

b) tworzenia, administrowania i użytkowania relacyjnych baz danych,

c) programowania aplikacji internetowych,

d) tworzenia i administrowania systemami zarządzania treścią;

2. Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji:

a) projektowania, programowania i testowania zaawansowanych aplikacji webowych,

b) projektowania, programowania i testowania aplikacji desktopowych,

c) projektowania, programowania i testowania aplikacji mobilnych

Kwalifikacje w zawodzie:

Warunkiem uzyskania dyplomu technika programisty jest przystąpienie do egzaminów zawodowych i ukończenie ich z wynikiem pozytywnym w kwalifikacjach:

INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych

INF.04. Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji

Każdy z egzaminów składa się z części teoretycznej realizowanej w formie testu oraz praktycznej, polegającej na wykonaniu zadań przy komputerze.

Po ukończeniu szkoły możesz być zatrudniony:

· twórca i administrator portali internetowych,

· projektant i programista baz danych,

· administrator baz danych SQL,

· grafik,

· programista aplikacji desktopowych w C++,

· twórca programów i gier komputerowych,

· informatyk w bankach, urzędach, mediach, wydawnictwach, drukarniach,

· wiele innych.

Dalsze kształcenie:

· informatyka na uniwersytecie lub politechnice,

· edukacja techniczno-informatyczna,

· robotyka,

· informatyka i ekonometria,

· inżynieria systemów i danych,

· cyberbezpieczeństwo,

· sztuczna inteligencja.

Ciekawe linki

1. Filmik prezentujący kierunek

2. Podstawa programowa dla kierunku Technik Programista

Oprogramowanie:
najprostszy edytor do programowania w Pythonie
DevC++ darmowe, bardzo proste, zintegrowane środowisko do programowania w C i C++ pod Windows, nie rozwijane już
Code::Blocks także darmowe środowisko do programowania w C, C++ pod Windows i Linux
Microsoft Visual Studio - bardzo rozbudowane zintegrowane środowisko firmy Microsoft do tworzenia aplikacji konsolowych, pod Windows, webowych i innych. Wersja Community jest darmowa, uczniowie naszej szkoły mogą pobrać za darmo licencję na wersję Professional.

Kursy programowania, testy:
samouczek programowania w języku Python
kurs programowania w C++
kursy języka Python i C++ w ramach Cisco Networking Academy - dla naszych uczniów
Sphere Online Judge - liga zadań algorytmicznych ze sprawdzaniem
portal z zadaniami i testami
kurs Arduino
najlepszy kurs HTML i CSS