TECHNIK ELEKTRONIK  - INNOWACYJNY ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI

To z pewnością zawód przyszłości, ponieważ elektronika ma coraz większe zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia i brakuje na rynku specjalistów z tej branży. Obecnie ten zawód znajduje się w grupie najbardziej poszukiwanych na rynku pracy  w branży elektryczno-elektronicznej.

Główne dziedziny tego przyszłościowego kierunku to: elektronika, informatyka oraz elektryka, stąd pewność znalezienia ciekawej, dobrze płatnej pracy, dostosowanej do zainteresowań.

Ukończenie specjalizacji i uzyskanie tytułu technika gwarantuje wykształcenie dające możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach komputerowych, firmach wykorzystujących i serwisujących elektroniczną aparaturę, urządzenia oraz sprzęt.

Technik elektronik to zawód poszukiwany na krajowych i zagranicznych rynkach pracy, dający możliwość prowadzenia między innymi własnej działalności usługowo-gospodarczej z różnych dziedzin przemysłu, począwszy od projektowania i montażu instalacji elektrycznych, teleinformatycznych, alarmowych poprzez naprawy sprzętu RTV i AGD, diagnostykę komputerową pojazdów samochodowych, naprawy sprzętu komputerowego aż do projektowania i wytwarzania urządzeń elektronicznych. Wykwalifikowana kadra techników elektroników zajmuje się konserwowaniem, instalowaniem, konstruowaniem i naprawą urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych. Są też odpowiedzialni za kontrolę nad pracą urządzeń i systemów elektronicznych w różnych gałęziach przemysłu.

Innowacyjność to podstawa nowoczesnych firm, w których umiejętności z zakresu elektroniki są niezbędne.

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA:

1) zakłady przemysłowe- przy montażu, instalacji, konserwacji i eksploatacji urządzeń elektronicznych;

2) serwisy sprzętu elektronicznego i AGD;

3) firmy instalujące systemy i sprzęt elektroniczny (instalacje TV kablowej, systemy monitoringu, systemy nagłaśniania itp.);

4) placówkach handlowych;

5) warsztatach zajmujących się elektroniką samochodową;

6) prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Uczniowie tego kierunku oprócz wiedzy z zakresu budowy, działania i  montażu układów oraz urządzeń elektronicznych zdobywają również wiedzę dotyczącą programowania mikrokomputerów jednoukładowych w języku asemblera i języku C. W naszym kraju dzięki lokalizacji firm z branży elektronicznej w Specjalnych Strefach Ekonomicznych istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę elektroników. Duże zapotrzebowanie na techników elektroników odnotowuje się również w krajach Europy Zachodniej.

W toku nauki uczeń zdobywa wykształcenie ogólnokształcące z maturą oraz kwalifikacje zawodowe.

KSZTAŁCENIE W ZAWODZIE TECHNIK ELEKTRONIK OBEJMUJE SWOIM ZAKRESEM 2 KWALIFIKACJE:

ELM.02. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych
ELM.05. Eksploatacja urządzeń elektronicznych

Zdobyta wiedza będzie stanowić solidną podbudowę do kontynuowania nauki na uczelniach technicznych.

KIERUNEK - OCZAMI UCZNIA

TECHNIK ELEKTRONIK

Elektronika obecna jest we wszystkich dziedzinach życia, zapewnia nam wygodę, bezpieczeństwo i rozrywkę. Elektronicy mają co robić dlatego obecnie ten zawód znajduje się w grupie najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Wybierając ten kierunek poznasz tajniki elektroniki, informatyki oraz elektryki.

Mając tytuł  technika elektronika uzyskasz  możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach komputerowych, firmach wykorzystujących i serwisujących elektroniczną aparaturę, urządzenia oraz sprzęt.

To kierunek zarówno dla majsterkowiczów jak i przyszłych wynalazców.

Film prezentujący zawód technik elektronik 311408, ORE