Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3

im. Armii Krajowej w Zamościu

17 marca 2023r. klasy: IB, IC, IF, IP, IR, IS, IIE, IVP wzięły udział w spotkaniu z księdzem Rudolfem Karasiem na temat Żołnierzy Wyklętych. Ksiądz przybliżył młodzieży sylwetki bohaterskich żołnierzy, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni. Pozostając wierni złożonej przysiędze żołnierskiej prowadzili nadal walkę o niepodległą Polskę. Nazywani przez ówczesne władze bandytami, szpiegami, faszystami zostali skazani na poniżenie, hańbę, wieczne zapomnienie. Wielu z nich doświadczyło prześladowań, więzienia, brutalnych przesłuchań ze strony władz komunistycznych.

 

Przypisywano im zbrodnie, których nie popełnili. Odmawiano im godności ludzkiej. Za heroiczną odwagę, męstwo, wierność Niepodległej wielu Niezłomnych zapłaciło własnym życiem. Ksiądz zwrócił uwagę na postawy i wartości, którymi kierowali się Wyklęci. Byli nieugięci, niezłomni, cierpieli i umierali w imię hasła: „Bóg, honor, Ojczyzna”. Bronili wartości największych dla Polaka: wiary, rodziny, Ojczyzny. Powracając z zapomnienia uczą nas miłości do Ojczyzny, ale także wiary w Boga. Ukazują nam, że istnieją w życiu wartości, za które oddaje się życie. Potwierdzają to słowa grypsu ppłk. Łukasza Cieplińskiego z warszawskiego więzienia mokotowskiego skierowane do swojego synka Andrzejka „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona”.

Deklaracja dostępności

 

 

NASI PARTNERZY: 

 

 

Miasto Zamość
gazeta akademicka
bip

Copyright © 2022. Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Zamościu.

Wszelkie prawa zastrzeżone.