Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3

im. Armii Krajowej w Zamościu

W dniu 13 marca Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 „Elektryk” odwiedzili przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Zamościu z Wydziału Prewencji od spraw nieletnich w osobach – aspirant sztabowy Dariusz Kuropatnicki oraz młodszy aspirant Artur Lipski, przewodnik psa tropiącego o imieniu Rubin.

Tematem wiodącym spotkania była cyberprzemoc ale nie dało się przejść obojętnie obok tematu tragedii jak wydarzyła w naszym mieście 28 lutego na osiedlu Planty. Prelegenci wielokrotnie nawiązywali do tego tematu uczulając młodzież na to z kim się zadaje i jakie mogą być konsekwencje prawne ich nieprzemyślanych zachowań.

Cyberprzemoc to różne formy agresji polegającej na wyśmiewaniu, publikacji kompromitujących materiałów, zastraszaniu czy poniżaniu innych osób.

W internecie agresja taka bywa bardzo dotkliwa. Informacje opublikowane w sieci bardzo trudno z niej usunąć, i bywa, że będą nam towarzyszyły już przez całe życie. Banalna kłótnia z przyjacielem może więc zostać w sieci na zawsze, dostępna dla każdego.

Efektem cyberprzemocy może być poczucie prześladowania lub ośmieszenia, życie w strachu, upokorzenie. Konsekwencje mogą być groźne: zamknięcie się w sobie, depresja, a w skrajnych przypadkach próby samobójcze. Dlatego należy zawsze przeciwdziałać przemocy w sieci, a osoby prześladowane trzeba wspierać i chronić.

W przypadku poważnych spraw należy zgłosić taki przypadek policji - w Polsce uporczywe nękanie innej osoby jest przestępstwem zagrożonym karą 3 lat więzienia.

Osoby dopuszczające się cyberprzemocy nazywamy „stalkerami”, od angielskiego słowa „stalking” - skradać się.

 

Dodatkową atrakcją dla młodzieży było spotkanie z policyjnym psem, który pod okiem przewodnika zaprezentował swoje umiejętności. Najodważniejsi mogli go pogłaskać ale także sprawdzić jego i swoją siłę w próbie odebrania mu ulubionej piłeczki. Jak zawsze podczas tego typu spotkań młodzież miała dużo pytań do policjantów dotyczących pracy z policyjnym czworonogiem oraz przebiegu ich służby.

W prelekcji udział wzięło około 50% społeczności szkolnej czyli około 500 uczniów. Były to następujące klasy:

9:40 - 10:25 klasy 3F, 3M, 3P, 3S, 4A, 4C, 4D, 4E, 4F, 4M, 4N

10:45 - 11:30 klasy 2A, 2C, 2E, 2F, 2M, 2P, 2S.

 

Temat cieszył się dużym zainteresowaniem. Niektórzy wychowawcy wstępnie umówili się na kolejne spotkania.

Inicjatorem spotkania był nauczyciel wych-fiz. Marek Banach

Deklaracja dostępności

 

NASI PARTNERZY: 

 

 

Miasto Zamość
gazeta akademicka
bip

Copyright © 2022. Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Zamościu.

Wszelkie prawa zastrzeżone.