W marcu 2021 nauczyciele języka niemieckiego ZSP 3 w Zamościu nawiązali współpracę z Biblioteką Austriacką w Opolu. Biblioteka przygotowała dla uczniów nagrania prelekcji realioznawczych, warsztaty językowe i spotkania z literaturą dla młodzieży , które na zamówienie nauczycieli j. niemieckiego są udostępniane w ramach lekcji.

W marcu uczniowie pani A.Skowyry, E.Knap , A.Lalik-Jacek, K. Cybulskiej-Basaj i A.Banaszak wezmą udział w  pierwszej realioznawczej lekcji bibliotecznej „Wielki Post – zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych”. Podczas wykładu on-line przybliżone im zostaną nieznane w Polsce tradycje z różnych regionów Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Wielki Post to wyjątkowy czas w roku, obfitujący w liczne, ciekawe tradycje i obrzędy nie tylko kościelne, ale i świeckie. Podczas prelekcji dowiemy  się o „Pschuuri” - zwyczaju malowania na czarno twarzy we Środę Popielcową w szwajcarskim kantonie Gryzonia i poznamy pojęcie „Hungertücher” – chusty głodowe. Słuchając opowiadania o „Herringsschmaus”  dowiemy się, co Austriacy jedzą we Środę Popielcową. Poza tym zajmiemy się etymologią słów: Wielki Tydzień, Wielki Piątek, Wielka Sobota -„Karwoche, Karfreitag, Karsamstag” i dowiemy się, czy nazwa Wielki Czwartek „Gründonnerstag” rzeczywiście pochodzi od słowa „grün”- zielony. Do spotkań są dołączone karty pracy , które sprawdzają zdobyte przez uczniów wiadomości podczas lekcji on-line.

Hungertücher

Pschuuri