To NORway from POLand

W grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs pod nazwą „zesPOLeni”, celem  którego było zaangażowanie młodzieży do poszukiwania obszarów i wątków, które świadczą o pozytywnym wpływie Polaków na życie i gospodarkę współczesnej Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów II i III klas polskich szkół ponadpodstawowych z miejscowości  położonych w średnich miastach, wg definicji przyjętej w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Takich  miejscowości w całej Polsce jest 255.

Każda szkoła mogła wystawić tylko jedną 6-cio osobową drużynę z opiekunem. Kolejnym warunkiem  przystąpienia do konkursu była bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie w maksymalnie 4 minutowym filmie pozytywnego wpływu Polaków na gospodarkę w/w państw. Wielkość filmu nie mogła przekroczyć 128 MB a praca konkursowa musiała być wykonana w języku angielskim z polskimi napisami. Ostatnim obwarowaniem regulaminowym było aby praca konkursowa miała charakter  autorski oraz  nie naruszała dóbr osobistych i praw autorskich osób trzecich.

Po konsultacji z panią Ewą Szewc - nauczyciel języka angielskiego w ZSP3, wyłoniliśmy 6-cio osobową drużynę w składzie; Wiktoria Puzio kl. 3S, Wiktoria Pakuła kl.3E, Jakub Siek  kl.2M, Piotr Panas, Dawid Oczkoś i Krzysztof Podoba wszyscy klasa 3F. Opiekunem grupy został Marek Banach, pomysłodawca realizowanego projektu. W realizację konkursu włączyli się także nauczyciele, wspomniana już pani Ewa Szewc, Renata Banach i Tomasz Matysiak.

Temat naszej pracy konkursowej brzmiał: To NORway from POLand  Pomysłodawcą scenariusza filmu jest nauczyciel wych-fiz. Marek Banach, który wspólnie z młodzieżą, na podstawie wieloletnich doświadczeń i kontaktów dotarł do reprezentatywnej grupy emigrantów z miejscowości Bodaczów, którzy od wielu lat pracują i zamieszkują  Norwegię. Przeprowadziliśmy wywiady z polskimi mieszkańcami Norwegii, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy i pobycie na obczyźnie oraz o ich pozytywnym wpływie na życie i gospodarkę tego kraju. Ponieważ nie wszystkie relacje były w języku angielskim, podłożyliśmy dubbing i stworzyliśmy polskie napisy do filmu. Wykonaliśmy też gazetkę  ukazującą Polaków wykonujących w Norwegii różne zawody oraz sesję fotograficzną z udziałem naszego zespołu.

28 lutego upłynął termin przesyłania prac konkursowych. Do rywalizacji zgłoszono 50 prac z całej Polski. Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpiło dzisiaj tj. 15 marca.

Drużyna Zespolonych z naszej szkoły zajęła II miejsce.

Więcej o wynikach na: https://www.facebook.com/konkurszespoleni
Poznajcie laureatów konkursu: https://konkurszespoleni.pl/20-poznajcie-laureatow-konkursu-zespoleni