25 września 2020 r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Patrona Szkoły. Uczciliśmy kolejną rocznicę tak ważnego wydarzenia w historii naszego narodu, jakim było utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Armia Krajowa była największą armią podziemną w okupowanej Europie, symbolem walki o niepodległą Polskę. Utworzona została dn. 14 .02.1942 r. z rozkazu Naczelnego Wodza  gen. Władysława Sikorskiego w wyniku przemianowania Związku Walki Zbrojnej.

Zadaniem Armii Krajowej było tworzenie struktur organizacyjnych na czas okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość Polski. Główne zadanie Armii Krajowej polegało na gromadzeniu sił, aby uderzyć w chwili załamania się armii niemieckiej.

Dzięki determinacji, zaangażowaniu i odwadze żołnierze Armii Krajowej udowodnili, że ,,Bóg, Honor i Ojczyzna’’ to nie słowa, ale czyny. Ginęli walcząc o wolną Polskę. Pokazali światu czym dla Polaków jest Ojczyzna.

Dzisiaj możemy powiedzieć, że marzenia tysięcy żołnierzy o odbudowie niepodległej Polski ziściły się, wobec świata i historii Polacy zamanifestowali ogromną wolę walki o niepodległość i suwerenność swojej Ojczyzny.

,,Nas nie stanie ,lecz Ty nie zaginiesz
Pieśń Cię weźmie, legenda przechowa
Wichrem chwały w historię popłyniesz
Armio Krajowa’’