Poruszeni bezmyślnym oślepieniem jeża przez nastolatków z Zamościa
(przeczytaj o tym tutaj: https://wiadomosci.wp.pl/zamosc-nastolatkowie-wydlubali-jezowi-oczy-zapalkami-6423705491170945a),
postanowiliśmy stworzyć cykl krótkich artykułów edukacyjnych* poświęconych istotom pożytecznym.  Działanie to wpisuje się w projekt „EkoElektryk”, o której Samorząd Uczniowski będzie często informować.

Jeż – dobry zwierz 😉

Jeż jest jednym z największych ssaków owadożernych, ale nie gardzi też innym zwierzęcym pokarmem. To sprawia, że jest bardzo pożyteczny. Czyści ogrody ze ślimaków, owadów i ich larw. Jego dietę uzupełniają dżdżownice, małe płazy i jaja ptaków. Wbrew tradycyjnym wyobrażeniom, jeże nie żywią się owocami (zdarza się to rzadko), a już z całą pewnością nie zobaczymy go z jabłkiem na grzbiecie.

Jeże dorastają do 30 cm długości i ważą około kilograma. Mogą żyć nawet 10 lat. Ich kolce są przekształconymi włosami, mają długość od 2 do 3 cm i służą do odstraszania napastników. Przestraszony jeż zwija się w kulkę i w tej bezpiecznej pozycji może trwać bardzo długo. Paradoksalnie, ten mechanizm obronny jeży, jest przyczyną ich śmierci na drogach – jeż, przestraszony widokiem samochodu, nie ucieknie, ale zwinie się w kulkę.

Jeże są objęte całkowitą ochroną i nie należy ich niepokoić, ani chwytać. Niestety, znikają ich naturalne siedliska, zarówno na skutek zajmowania coraz większych obszarów pod zabudowę, jak i mody na zadbane ogrody. Dobrze byłoby zostawić jeżowi kupkę gałęzi i niezgrabione liście w kącie działki. Zrezygnujmy ze środków owadobójczych i trucizn na szkodniki (zjedzenie zatrutych ślimaków lub owadów zaszkodzi jeżowi). Ponieważ jeże lubią budować gniazda na zimę w gęstych zaroślach, zadbajmy o jakieś drzewa liściaste i krzewy liściaste, bo jeż… to pożyteczny zwierz.

*Osoby chętne do redakcji artykułów prosimy o kontakt z Panią Ewą Pietrzak.