6 grudnia 2018 r. w naszej szkole przeprowadzona została lekcja otwarta metodą projektu - „Sylwetka wielkiego Polaka – Józefa Piłsudskiego – twórcy niepodległości.”

Młodzież przedstawiła w samodzielnie przygotowanych inscenizacjach najważniejsze fakty z życia Józefa Piłsudskiego : jego dzieciństwo, lata gimnazjum i rusyfikację, zsyłkę na Syberię, powrót z Magdeburga, tworzenie Kompanii Kadrowej, bitwę warszawską, zamach majowy. W prezentacjach ukazano m.in. oddanie Marszałka dla ojczyzny i  przyjaciół – żołnierzy, o czym chociażby świadczy jego prośba- „Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze….

W czasie lekcji wykorzystano także fragmenty filmów historycznych, dokumentalnych, np. „Bitwa warszawska”, „Zamach majowy 1926”, pieśni patriotyczne „Piechota”, „Marsz Brygady”, „ Hej, hej komendancie” oraz utwory Elektrycznych gitar „Cud nad Wisłą”, „Zamach majowy 1926”. Są to utwory, które zespół wydał specjalnie na 100 – lecie Niepodległości.

Po prezentacjach młodzieży przeprowadzona została rozmowa rekapitulacyjna  na temat: Dlaczego Józef Piłsudski uważany jest za twórcę niepodległości? Uczniowie chętnie i szeroko odpowiadali na pytania zadawane przez nauczyciela.

Samodzielna praca młodzieży, jej aktywność, zaangażowanie, umiejętność współpracy przełożyły się więc na wzbogacenie i utrwalenie wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim. Z tego też wynika, że warto poszukiwać skutecznych, zróżnicowanych i  ciekawych  metod pracy na lekcjach.

Uczniowie występujący w inscenizacjach to uczniowie klas I s, II f i II m :

Mateusz Komajda – w roli Józefa Piłsudskiego

Karolina Czop (I s) i Łukasz Kozłowski(II m) – narratorzy

Patryk Soboń, Łukasz Karchut, Kacper Burdzań, Krzysztof Ryczek – uczniowie z II f oraz Jakub Goch z II m – recytacja

Ania Szaruga – śpiew i gitara

Jakub Gałka – obsługa sprzętu nagłaśniającego

Gośćmi na lekcji były klasy I e i I d,  dyrekcja szkoły Pani Ewa Bakun, Pani Agnieszka Skowyra oraz koleżanki z pracy Pani Edyta Krasucka (historia, biblioteka), Pani Jolanta Mosiądz (biblioteka), Pani Marzena Mazur (biblioteka), Pani Iwona Krzywonos (j. polski).

Autorki lekcji otwartej przeprowadzonej metodą projektu – Magdalena Sak, Aleksandra Skowron.