W dniu 26 września w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Patrona Szkoły, którym od 27 września 2006 roku jest Armia Krajowa.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą. Następnie w szkole odbyła się akademia dla społeczności szkolnej i zaproszonych gości. Rozpoczęło ją wprowadzenie sztandarów: naszej szkoły oraz Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość i wspólne odśpiewanie hymnu.

fot. Karolina Szewczyk, Mirosław Ostrowski

fot. Aleksandra Skowron

Następnie Pani Dyrektor Ewa Bakun przywitała i przedstawiła przybyłych gości, a zaproszenie do udziału w tegorocznych obchodach Dnia Patrona przyjęli:

• Sławomir Zawiślak - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
  • Magdalena Dołgan - zastępca prezydenta miasta Zamość
  • Marian Derkacz - zastępca prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość
  • Poczet sztandarowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość
  • Robert Wojdalski - dyrektor generalny ELKABEL Hurtownia Elektryczna
  • Ewa Jonak - kierownik oddziału ELKABEL w Zamościu
  • kapitan Damian Knap - przedstawiciel Zakładu Karnego w Zamościu
  • Krzysztof Krawczuk - prezes Zarządu Fundacji KS Hetman Zamość
  • Antoni Wrotniak, Maria Reder - emerytowani dyrektorzy
  • Ewa Dworak - zastępca przewodniczącego Rady Rodziców
  • Media - Nowy Kurier Zamojski, Katolickie Radio Zamość

W czasie uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły.

Potem została zaprezentowana część artystyczna przygotowana przez uczniów ZSP Nr 3 pod okiem nauczycieli. Zawarte w scenariuszu teksty wierszy, piosenek, fragmenty prozy podkreślały wartość wspólnej walki całego społeczeństwa polskiego z niemieckim okupantem.

Ważnym przesłaniem inscenizacji było ukazanie wartości utrwalania pamięci o wydarzeniach z tamtych lat. Artyści udowodnili, że młode pokolenie pamięta i szanuje pamięć o bohaterach Armii Krajowej, którzy są Patronem naszej szkoły.