Przywykliśmy do nich tak, że nawet nie pamiętamy o ich istnieniu. Przewody i kable elektryczne. Biegną pod naszymi stopami nad głowami, w ścianach naszych domów niosąc energię którą karmimy urządzenia elektryczne które nas otaczają. Nie zastanawiając się jak są zrobione.

Nam się udało zobaczyć czyli elektrykom i elektronikom uczniom klas trzecich ZSP nr 3. Dzięki nawiązaniu współpracy z Fabryką Kabli ELPAR Sp. z o.o. mogliśmy obejrzeć proces produkcji kabli i przewodów elektrycznych w piękną słoneczną środę 25 kwietnia 2018 roku.

Na zwiedzanie fabryki produkującej przewody wybraliśmy się do Parczewa k/Lublina do firmy ELPAR. To właśnie tam dzięki uprzejmości szefostwa firmy zobaczyliśmy jak powstają przewody od początku do końca czyli od kawałka metalu skończywszy na gotowym wyrobie gotowym do wysyłki.

Do wyrobu przewodów w kolorowej izolacji używa się miedzi lub aluminium ale każdy przewód musi być izolowany do tego używa się gumy, polichlorku winylu (czyli PCV ) lub polwinitu, które nakładają specjalne maszyny. Mogliśmy je wszystkie zobaczyć w akcji podczas produkcji zrobiły na nas ogromne i niezapomniane wrażenie. Panowie którzy nas oprowadzali bardzo chętnie dzielili się wiedza na temat przewodów i ich produkcji. Opowiadali o maszynach jak działają, ile czynności trzeba wykonać aby powstał jeden przewód jak się produkuje różne przewody, odpowiadali również na liczne pytania naszej młodzieży.

Wycieczka była ciekawym uzupełnieniem wiedzy zdobywanej na lekcjach, a także integracją uczniów. Pogoda dopisała jak i humory wycieczkowiczów. Nad całością bezpieczeństwa czuwali nasi nauczyciele W. Staszczuk i L. Koza pod kierownictwem A. Sowińskiego. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszej wycieczki.

fot. L. Koza, W. Staszczuk