powiększTakiej godziny wychowawczej nie spodziewała się młodzież z klasy 4E, która pod opieką wychowawcy udała się do Zakładu Karnego w Zamościu. Tam już przy wejściu czekała ich szczegółowa kontrola elektroniczna. Nikt nie mógł zabrać ze sobą niczego, nawet telefonu komórkowego, co dla młodzieży dzisiejszych czasów było bardzo "bolesne". Młodzież wchodząc za mury więzienia zobaczyła spacerniak i przeszła do sali multimedialnej, gdzie czekał na nich Dyrektor jednostki, który przybliżył zasady funkcjonowania zakładu oraz zakres pracy funkcjonariuszy służby więziennej. Najistotniejszą dla młodzieży kwestią była rozmowa na temat rodzajów przestępstw tutejszych osadzonych, najdłuższych i najkrótszych wyroków, sposobów odbywania kary, wieku skazanych i wielu, wielu innych ciekawych spraw dotyczących świata przestępczego.

Kierownik ZK opowiedział naszym wychowankom, że bardzo często odbywają tutaj karę młodociani, którzy np. posługiwali się nielegalnym oprogramowaniem na swoim komputerze, prowadzili nielegalne interesy na allegro lub nie spłacili grzywny za tzw. jazdę na gapę autobusem MZK. Są skazani na wiele lat, ale też tacy, którzy muszą odbyć karę 2 dni pozbawienia wolności. Młodzież widziała w jakich warunkach mieszkają więźniowie, jak wygląda cela, biblioteka, kaplica czy pokój wychowawców.

Jeden z funkcjonariuszy przygotował dla nas spotkanie z psem tropiącym narkotyki i inne niedozwolone substancje. Objaśnił nam jak długo szkoli się takiego pieska i na przykładzie dwóch uczniów naszej klasy zaprezentował jego działanie. Jednemu z uczniów włożył pod nieobecność psa woreczek z pewną substancją narkotyczną do kieszeni kurtki. Obydwaj zostali postawieni we wnękach dwóch małych pomieszczeń oddzielonych kratami. Pies po wejściu obwąchał obydwu uczniów, po czym rzucił się na kraty tego pomieszczenia, w którym znajdował się podejrzany osobnik. Za skuteczną akcję piesek został oczywiście nagrodzony a my mieliśmy emocjonujące widowisko. Lekcja w Zakładzie Karnym była dla uczniów klasy 4e przestrogą przed skutkami negatywnych zachowań i uświadomieniem młodemu pokoleniu, że między wolnością a pozbawieniem wolności człowieka jest bardzo cienka granica.