"Nie było kiedy płakać" - Spotkanie z dr Beatą Kozaczyńską i wykład o losach Dzieci Zamojszczyzny.

"Nie było kiedy płakać" tak zatytułowała jedną ze swoich publikacji autorka spotkania i wykładu historycznego dr Beata Kozaczyńska, wygłoszonego 28.11.2017r. w naszej szkole dla uczniów z okazji 75 rocznicy wysiedleń na Zamojszczyźnie.

Beata Kozaczyńska dr nauk humanistycznych, związana zawodowo z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Autorka licznych artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących problematyki martyrologii dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny w okresie okupacji niemieckiej.

fot. Karolina Szewczyk

Autorka w swoim wykładzie przybliżyła genezę i przebieg akcji wysiedleńczej, gehennę wysiedleńców w obozie przejściowym w Zamościu oraz organizację pomocy wysiedlonym dzieciom. Ukazała jednostkowe losy dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny – począwszy od chwili wysiedlenia z rodzinnego domu, do osadzenia w obozie przejściowym w Zamościu i pobytu na terenie dystryktu warszawskiego, do czasu powrotu w rodzinne strony.

Dzieci Zamojszczyzny- ofiary obozów, ofiary wojny, ofiary faszyzmu. Na barkach dźwigają brzemię straszliwych wojennych doświadczeń.

Mieszkańcy naszego regionu zachowują pamięć o Dzieciach Zamojszczyzny, o wielkim dramacie ludzkim, który trudno określić słowami i który porusza nawet najtwardsze serca.