Zajęcia integracyjne dla klas pierwszych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Zamościu.

Budowanie poczucia wspólnoty, tworzenie pozytywnych relacji w grupie to bardzo ważne elementy oddziaływań wychowawczych, dlatego każdego roku w naszej szkole już w klasach pierwszych organizowane są zajęcia integracyjne.

4 października 2017 roku w zajęciach takich uczestniczyła klasa I F. Miały one najpierw formę warsztatów, które odbyły się w szkole na 2 godzinach w sali lekcyjnej, a następnie realizowane były podczas wycieczki po Zamościu. W zajęciach uczestniczyli wychowawca, jako członek grupy, oraz pedagog szkolny. Bardzo ważną częścią spotkania, rzutującą na jego efektywność, było ustalenie reguł wyznaczających pracę w grupie. Uczniowie zgłaszali propozycje. Dotyczyły one m.in. szanowania godności, racji poszczególnych członków grupy, wzajemnej życzliwości, konieczności uzasadniania własnego stanowiska, ale także uwzględniania opinii, poglądów innych.

Po zajęciach w szkole uczniowie wyruszyli na wycieczkę po Zamościu. Wskazywali najważniejsze miejsca swojego miasta: Ratusz, kamienice z podcieniami, Akademię Zamojską, Pałac Zamoyskich ( siedziba sądu), Katedrę. Ważnym punktem wycieczki była Rotunda i pobyt w Krypcie Wołyńskiej , którą Szkoła się opiekuje w ramach współpracy z zamojskim Stowarzyszeniem Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Uczniowie zapali znicze, oddając w ten sposób cześć rodakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów.

Podsumowaniem spotkania była wizyta w pizzerii. Tutaj uczniowie mogli swobodnie porozmawiać, podzielić się wrażeniami. Potwierdzili, że tego typu zajęcia skutecznie ułatwiają wzajemne poznanie, tworzą klimat otwartości, pozwalają łatwiej, szybciej odnaleźć się w nowym środowisku, stworzyć trwałe więź.